بخش‌ها

گروه آموزشی تکاپو

tacapu

(طراح و مجری کارسوق‌ها و کارگاه‌های آموزشی)

کارسوق برگردان واژه work-shop است که البته انطباق بیشتری با اصطلاح training work-shop دارد. این واژه در کاربرد مورد نظر ما به دوره‌ی آموزشی کوتاه‌مدتی (از چند ساعت تا حداکثر دو نیم‌روز) اطلاق می‌شود که معمولاً در یک زمینه‌ی خاص آموزشی و به صورتی جذاب برای دانش‌آمو‌زان طراحی شده است. کارسوقها معمولاً جزء فعالیت‌های فرابرنامه‌ی مدارس است و از این رو دست مدرسه در برگزاری آن بازتر بوده و با محدودیت‌های موجود در فضای کلاس درس روبرو نمی‌باشد. تجربه برگزاری کارسوق‌های متنوع توسط اعضای گروه تکاپو نشان می‌دهد که کارسوقها از جذاب ترین برنامه‌های‌ مدرسه برای دانش‌آموزان است و به عنوان خاطراتی فراموش نشدنی پس از سالها در یادشان میماند.

تعدادی از فعالان تعلیم و تربیت و به ویژه معلمان جوان مدارس استعدادهای درخشان شهر تهران، در طی فعالیت‌های آموزشی خود در طول چند سال و در رشته‌های گوناگون آموزشی نظیر ریاضیات، علوم تجربی، مهارت‌های زندگی و همچنین علوم انسانی، دست به طراحی و اجرای موارد متعدد و متنوع از کارسوق‌ها و کارگاه‌ها در زمینه‌های گوناگونی زدند و این جمع پراکنده در مدارس مختلف سمپاد شهر تهران و برخی مدارس سرآمد دیگر بنیان‌گذار تحولاتی در آموزش خلاقانه و پویا در زمینه‌های گوناگون نظیر آموزش علوم تجربی، آموزش ریاضیات، آموزش و تقویت مهارت‌های زندگی، آموزش ادبیات و تقویت مهارت‌های ادبی و هنری، تقویت مهارت‌های ورزشی، انگیزش علمی در محیط جذاب آموزشی و… شدند.

در تکاپو تعدادی از طراحان و مجریان خبره این کارسوق‌ها گرد آمدند تا مجموعه‌ای از این طرح‌های آزموده شده و همچنین طرح‌هایی نو را برای ارائه منسجم و نظام‌مند به همه مدارس پیشرو آماده کنند.

دفترچه معرفی تکاپو

[اطلاعات بیشتر…]

گروه پویش

Pouyesh-LOGO

(آموزش تفکر و مهارت‌های زندگی)

گروه پویش با پشتوانه‌ی فعالیت‌های انجام شده از سال ۱۳۸۷ تاکنون در جهت تنظیم و تبیین اهداف، موضوعات و شیوه‌های فعالیت‌ها، اقدام به تدوین متن ذیل تحت عنوان «سند راهبردی پویش» می‌نماید.

اهداف:
گروه پویش به عنوان عضوی از نظام تعلیم و تربیت کشور با توجه به اسناد بالادستی تدوین شده در حوزه‌ی تعلیم و تربیت و با نگاه ویژه به سند تحول بنیادین آموزش و پرورش در راستای تحقق حیات طیبه از طریق انتخاب و التزام آگاهانه و آزادانه‌ی نظام معیار ربوبی و انطباق همه‌ی ابعاد زندگی با این نظام  گام برمی‌دارد.

روش‌ها:

 1. تولید محتوا و اجرای فعالیت‌های آموزشی اعم از:
 • برگزاری کارسوق
 • برگزاری دوره‌های آموزشی
 • برگزاری کلاس در ساعت رسمی آموزشی
 1. تقویت و ارتقای کمی و کیفی گروه از طریق:
 • تلاش برای تقویت بنیان‌های اقتصادی گروه
 • جذب منابع حمایتی ضمن حفظ استقلال گروه
 • جذب و آموزش نیروی انسانی
 1. نشر و گسترش ایده‌ها و نگرش‌ها از طریق:
 • تولید محتوای رسانه‌ای
 • اجرای فعالیت‌های آموزشی
 • تألیف و انتشار کتب و مقالات
 • تربیت معلم

دفترچه معرفی پویش

وبسایت گروه پویش:   puyeshgroup.ir

[اطلاعات بیشتر…]

کارگاه‌های دانش‌افزایی

هدف قاف در این بخش برگزاری کارگاه به معنای دقیق کلمه است و از برگزاری همایش و شبیه آن احتراز دارد. ظرفیت کارگاه­­ها حدود سی نفر است تا به وجه مشارکتی آنها لطمه­‌ای وارد نشود.

[اطلاعات بیشتر…]