گروه پژوهشی – مهارتی تکاپو مجریِ کلاس، کارسوق و رویدادهای دیگری است که در آنها انجام پژوهش و کسب و ارتقاء مهارت‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است. این گروه با برخورداری از پیشینۀ کار در مدارس برتر و بهره‌مندی از دبیران و کارشناسان مجرّب، دوره‌هایی را طراحی و اجرا کرده است. در ادامه برنامه‌های گروه به صورت کلی ارائه می‌گردد:
کارسوق از قالب‌های پرطرفدار ماست. کارسوق برگردان واژۀ work-shop است که البته انطباق بیشتری با اصطلاح training work-shop دارد. این واژه در کاربرد مورد نظر ما به دوره‌ی آموزشی کوتاه‌مدتی (از چند ساعت تا حداکثر دو روز) اطلاق می‌شود که معمولاً در یک زمینه‌ی خاص آموزشی و به صورتی جذاب برای دانش‌آموزان طراحی شده است. در روزهای کارسوقی با محدودیت‌های موجود در فضای کلاس درس روبرو نیستیم و دانش‌آموزان از آزادی و انگیزۀ بیشتری برخوردارند و در کنار دوستانشان و به صورت جمعی، یادگیری شیرین و خاطره‌انگیزی را تجربه خواهند کرد. تجربۀ برگزاری کارسوق‌های متنوع توسط اعضای گروه تکاپو نشان می‌دهد که کارسوق‌ها از جذاب‌ترین و مفیدترین برنامه‌های مدرسه برای دانش‌آموزان هستند.
کلاس‌های پژوهشی – مهارتی دومین بخش از تکاپوست. این کلاس‌ها فرصتی است برای دانش‌آموزان ما تا در محیطی خارج از کلاس عادی، موضوعاتی علمی، عملی و هنری را تجربه کنند و علایق خود را دنبال نمایند. کلاس‌هایی خلاقانه، مهیّج و سودمند که با پر کردن نقاط ضعفِ سیستم آموزشی، فرصتِ انتخاب رشتۀ آگاهانه‌تری را در سال‌های آینده برای فرزندانمان فراهم می‌کنند. این کلاس‌ها یادگیری را به صورتی عمیق‌تر و کاربردی‌تر عرضه می‌کنند. تکاپو می‌تواند براساس دغدغه و اهداف مدرسه، ترکیب و نوع خاصی از کلاس‌ها را به مدرسه پیشنهاد دهد. کلاس‌های پژوهشی تکاپو چند دسته‌اند: برخی از آنها به صورت پژوهشی و آزمایشی هستند؛ همانند کلاسهای شیمی و زیست. بعضی دیگر ساختنی هستند مانند کلاس‌های کارگاهی. بعضی دیگر مسئله‌محور هستند مانند خلّاقیت ریاضی و حلّ مسئله. کلاس‌هایی هم گفتگومحور هستند همانند باشگاه اندیشه و … بنابراین برای اهداف، رویکردها و دغدغه‌های گوناگون مرکز شما، کلاس‌هایی در مجموعۀ ما دیده می‌شود.
یکی دیگر از قالب‌های همکاری تکاپو با مدارس، برگزاری پایگاه‌های تابستانی است. در این حالت، تکاپو تمامی برنامه‌های تابستان اعم از کلاس، اردو، کارسوق و … را در برنامه‌ای منسجم و منظم تدارک دیده و اجرا می‌کند. البته این امکان نیز وجود دارد تا با توجه به دغدغه‌ها و شرایط مدرسه، بخشی از پایگاه به عهدۀ تکاپو باشد و بخشی هم به عهدۀ مسئولان مدرسه. در کل، برنامه‌‌ها منعطف هستند و با توجه به نیاز و شرایط مدرسه برنامه‌ریزی صورت می‌گیرد.